Kako to izgleda ?
Kada neko upadne i boli ga noga, ode kod doktora da ga pregleda i slika da se vidi da li je noga slomljena. Ako je slomljena stave mu gips, dobije nesto protiv bolova ili mozda mora ici na operaciju. I to je to.
Kada nekog boli grlo, onda ide kod doktora i reci ce doktoru sta mu smeta, otvorice usta i reci “aaaa”. Mozda ce dobiti neki lijek, a mozda i nece. I to je to.
A kod psihijatra?
Isto tako, ispricace sta mu smeta i onda ce dobiti neki lijek, a mozda i ne.
U vrijeme kada su stres, depresija i aksioznost toliko ucestali da polako postaju “normalno”stanje, mnogi ljudi se nadju u situaciji da pozele da porazgovaraju sa nekim ko je strucan, ko im moze pomoci ili na kraju krajeva moze im reci da li je njihovo stanje zabrinjavajuce, da ne kazem “normalno”ili “da li su poludjeli”.
Medjutim….
savjetovanje i razgovor odlazu u nadi da ce biti bolje ili dok ne nadju “pravog” psihijatra ili dok ne obezbijede uslove da sve bude kriomice izvedeno da niko ne sazna. Sve od straha, npr da ce neko da ih procjenjuje i ocjenjuje, da nece moci podnijeti to sto ce cuti, da ce morati da pricaju o neprijatnim stvarima iz njihovog zivota, da im se ne moze pomoci, da ce neko saznati da idu kod “doktora za lude”, da nisu oni ludi i sl.
I tako odgadjaju iz dana u dan. I onda kada “prigusti”odluce se da posjete nekog stucnjaka, cesto nakon vise posjeta raznim alternativnim “strucnjacima”koji su potkrijepili njihove strahove i tako ih samo jos pojacali.
I nakon trazenja.. i trazenja kod koga da odu, konacno krenu na razgovor. Eh, sada ih muci briga kako to sve izgleda, sta ce doktor da pita i koju ce dijagnozu dobiti. Zato cesto prije razgovora ne mogu spavati ili lose spavaju, nevozni su, napeti, osjecaju razne tjelesne smetnje i slicno. Nakon nekog vremena, kako razgovor odmice, kazu da su imati ove tegobe sto sam nabrojala i da ne znaju zasto, a da su sad opusteni.
ISPRICAJTE SVOJE TEGOBE
Nakon upoznavanja sa psihijatrom, ispricajte mu sta vas muci, kakve tegobe imate, od kada su pocele i sa cim ih povezujete. Doktor ce postaviti jos par pitanja koja ce mu pomoci da bolje razumije vase stanje i da bi vam bolje mogao pomoci.
ISPRICAJTE SVOJU ZIVOTNU PRICU
Vi i psihijatar ste tim koji ce zajednicki traziti rjesenje vaseg problema. Vi imate znanje o sebi i svom problemu, a psihijatar ima znanja i vjestine kako da vam u tome pomogne i usmjeri vas na najlaksi i najbrzi put do rjesenja i vaseg cilja. Zato je potrebno da ispricate iskreno o sebi i dogadjajima u svom zivotu od rodjenja pa nadalje, bez straha da ce vas psihijatar procjenjivati i govoriti vam da li ste nesto dobro uradili ili ne ili sta misli o vama!
Glavni zadatak psihijatra na prvom razgovoru je da vas slusa, da cuje sta sve imate da kazete i da pokusa da sto bolje razumije vas i vase probleme i da postane na svijetu drugi najveci poznavaoc vas (vi ste prvi). Zato ce zeljeti ne samo da zna o vama, nego i o vasem okruzenju, vasem poslu, vasoj porodici i drugim znacajnim osobama, hobijima, sta volite a sta ne.
VRIJEME LETI
Kada prodje taj prvi trenutak napetosti i razgovor potece, vrijeme brzo proleti. I dok se okrenete vec je proslo sat vremena..”Oooh, pa zar je vec toliko proslo vremena”, kazu mi. A ostalo je jos nesto da se isprica, nesto jako vazno i nesto sto moze pomoci. Naravno, uvijek ima jos nesto da se kaze, ali ne brinite bice jos prilika za razgovor i da istricate sve sto zelite i sto vas tisti.
Neki po zavrsetku osjete olaksanje, a neki dodatnu napetost, nervozu. Nista neobicno, toliko ste dugo drzali sve u sebi i sada ste u kratko vrijeme “izbacili” iz sebe sve te uznemiravajuce dogadjaje. Ovo je uobicajeno i prihvatite da imate neprijatna uznemiravajuca osjecanja i da cete bas na njima u narednom periodu raditi sa svojim terapeutom. Zato sledeci put ispricajte kako ste se osjecali nakon i izmedju dva razgovora.
NA KRAJU RAZGOVORA
Kada objasnite psihijatru sve sto moze da pomogne da vas bolje razumije i kazete ono sto mislite da je vazno, on vam saopstava svoje vidjenje cijelog problema i kakve su mogunosti da vam se pomogne. Postavljate zajednicki cilj i dogovor oko terapije. Ovo obicno zahtijeva malo vise vremena, tako da je moguce da cete i naredni razgovor razgovarati o ovome. Postavljanje terapijskih ciljeva i vremenskog okvira je veoma vazno.
STA I KAKO DALJE
Zavisno od postavljenih ciljeva i nacina ostvarenja ciljeva idete dalje. Vazno je da zapamtite da je pomaganje vama dobrovoljno i da svakog trenutka mozete odustati od toga. Iako, bilo bi dobro da ako vas dodje ideja da odustanete, obavezno o tome popricate sa psihijatrom. To je vazno, jer se cesto pojave tzv otpori koji su dio vaseg problema i zbog kojih odustajete od daljeg lijecenja. I to vas onda vraca na pocetak, mozda cak i korak iza, jer je moguce da ce se npr. pojaviti nepovjerenje ili cete pomisliti da vam niko ne moze pomoci. Zato je bolje da o osjecaju nelagodnosti, nervoze, straha ili sl. popricate i oslobodite ga se, nego da prekidate zapoceti tretman.
Da li cete tokom tretmana dobiti lijekove, ici na psihoterapiju ili oboje zavisi od vaseg dogovora sa psihijatrom.
I NA KRAJU
I na kraju kazu mi obicno: “Uhm, pa ja sam mislio/la, ko zna sta ce me pitati? Nije bilo strasno! “
I tako prodje i taj prvi razgovor, nervozu pred razgovor ostavljamo iza sebe. Nije ona nimalo neuobicajena, ipak je ovo nova i nepoznata situacija sa psihijatrom.
Razgovor sa psihijatrom putem skype (ili nekog drugog online programa) se ne razlikuje znacajno od onog “licem u lice”.
Poštovana, čekam od četvrtka neki odgovor, hvala
Sviđa mi seSviđa mi se
Pozdrav, imam 20 godina, emocionalno sam nestabilna i užasno se osjećam. Burno reagiram, zbog sitnica se uspijem i naljutit, ljubomorisat,zivčanit. Ne mogu kontrolirat svoje osjećaje štetim sebi i drugima.
Sviđa mi seSviđa mi se
Postovana Tena, Uh koliko samo patite i koliko je vas zivot sada sputan. Vjerujem da ste pokusali sve sto ste znali, mogli ili vam neko rekao da probate da bi izbjegli anksioznost i bol, a tonije nimalo lako i punos te radili da rijesite problem. Ali nije pomoglo. Srecom, moze biti i drugacije.Socijalna fobija se moze vrlo uspjesno lijeciti kombinacijom lijekova i / ili psihoterapije. Molim vas pogledajte ovaj video https://www.youtube.com/watch?v=TPeHfyZ8Goc i ako se odlucite da rjesavate problem na duze staze i gradite bolji zivot, zivot kakav vi zelite a ne kako vam diktira vasa fobija, javite se da pocnemo to rjesavati. Pozdrav
Sviđa mi seSviđa mi se
Poštovani ,
U braku sam 10 god, patim or socijalne fobije eritrofobija je u pitanju… ne izlazim često i ne volim se družiti . Teška su mi okupljanja .. radim i sastanci su mi nešto poput mučenja … vjerovatno zato imam dobar san. Umorim se od tolikog stresa i izbjegavanja. Uzivam u krevetu uz TV gdje nikog nema.ne trebam ni prijateljicu. Sad bi potpisala da cijel život ostanem u krevetu lezat i da me svi puste na miru. Da me ne pitaju ništa i da mi se ne obraćaju . Mrzim sunce i svijetlos. Kad me gledaju u oci. Znam se posramit od vlastite djece 7,5,4
Sviđa mi seSviđa mi se
Dobar dan imam jedno pitanije sas sizofreniju jel sme da se upravlja vozilo ili nesme sizofremija f20 i f21
Sviđa mi seSviđa mi se
Zdravo imam 33 godine a 12 godina Sam u braku dvoje dece ali imam muza koji bi svaki ali svaki dan zelo sex da ima samnom i svaki bozji dan kad dodje s posla pita me najmanje 5 puta u roku od 3h hocemo li kad kazem ne on se ana malnutriti ne prica 3 dana i opet Po starom nastavi ja mu kazem da treba pomoc da potrazi Po meni to nije normalno ili drugu zenu psihicki me ubija tim pitamjima a zna i da vredja i omalazava mene i cak i ludom da me napravi. Savet molim vas
Sviđa mi seSviđa mi se
Postovana Ljubo, to je sastavni dio anksioznog poremecaja i nije nikakvo iznenadjenje. Bitno je da naucite kako da se nosite sa tim, unaprijedite svoje vjestine za prevazilazenje i sprijecite nastanak novih pogorsanja. Kada budete ovladali tim vjestinama onda cete imati rjedje, krace i slabije izrazena pogorsanja i necete ih se plasiti. Takodje cete nauciti da se anksioznost ne pojavljuje samo tako- bez razloga i iznenada, kao sto se to cesto cini. Svi podaci o kontaktu se nalaze ovdje https://doktorsosonline.com/doktorsos-psihijatar-online-internet-skype/kontakt-psihijatar-online-doktorsos/
Sviđa mi seSviđa mi se
Postovani, jako mi je potrebna vasa pomoć, godinama imam poremecej anksioznost jedjo vrijeme sam bila bolje ne znam iz kog razloga mi se opet vratila čini mi se jos gora nego prije, molim Vas kazite mi kako i na koji nacin bih mogla doći na lijecenje kod Vas?
Unapred Hvala
Sviđa mi seSviđa mi se
Postovana Jasmina, sasvim je razumljivo da Vam je potrebna pomoc, tek ste se porodili i imate jos jedno malo dijete, a uz to jos i zlostavljana. Potrebno je da odmah potrazite pomoc osoba koje su Vam bliske, iz porodice, od prijatelja, i sl. Morate se odmoriti, naspavati da bi mogli sacuvati svoje zdravlje i za dobrobit svoje djece. Molim Vas da ovo vrlo ozbiljno shvatite sto cu Vam sada napisati : Niko nema pravo da Vas zlostavlja, jer je ovo sto ste opisali psihicko nasilje. Imate pravo a i obavezu zbog svoje djece da se zastitite i da potrazite pomoc i od nadleznih institucija. Ukoliko je Vas suprug bolestan onda treba da se lijeci. Da bih mogla dalje da Vam pomognem potrebno je vise informacija i detaljan razgovor. Mozete me kontaktirati na e-mail: moja_saveta@yahoo.com
Sviđa mi seSviđa mi se
Postvanje.
Potrebna mi je pomoc. Imam sina 3god i porodila sam se pre 25 dana. Sa mužem sam 8 hod. Sve je bilo ok dok se nisam prvi put porodila. Pocelo je vredjanje tipa kurvo, droljo raspala , olosu, a sada i prostitutko , jebacico za novac, glupaco, kobilo.. da ne nabrajam. Inace muz ima kompulsivne radnje, non stop pretura dzepove, okrece se, pere ruke 100 puta dnevno. Sve riba alkoholom. Detw naziva debicino, majmuncino, kretencino. Kupuje ga igrackama. I non stop mi govori kako sam luda i kako imam problem. Da sam histericna ludaca. Ja jesam sad razdrazljiva, jer ne spaavam nocima, nemamm pomoci oko dece. Tezak porođaj sam imalla. Molim pomoc sta da radim.
Sviđa mi seSviđa mi se